Neutratíme víc, než máme
Respektujeme práci našich úředníků
Umíme pečovat o majetek a rozumně investovat
Víme, jak pečovat o hendikepované a seniory
Záleží nám na každé ulici
Podpoříme rozvoj všech druhů dopravy
Fandíme sportu i kultuře
Zeleň v Poděbradech
Staňte se fanouškem

Rozvoj města

Naše uskupení se chce podílet na smysluplném rozvoji města Poděbrady a chceme se navrátit k dlouhodobému plánování investičních akcí financovaných, pokud je to možné, i z dotačních peněz. K tomu je potřeba aktualizovat dlouhodobý plán rozvoje města, který bude mít v zastupitelstvu i u veřejnosti širokou shodu. Příkladem akce, která přesáhla jedno volební období, může být stavba nadjezdu přes železniční trať, který se zrealizoval po 16 letech příprav. Vybrané akce s vysokou prioritou se připraví projekčně, a bude se na ně hledat vhodný dotační titul, ze kterého je možné tyto akce spolufinancovat. Toto je běžné i na menších obcích, které mají připraveny projekty, a čekají na dotační výzvy.
 
Rozumné řešení připravilo vedení města v roce 2007, kdy se začal zpracovávat strategický plán rozvoje města, na kterém se podílely desítky lidí z řad úředníků, zastupitelů, odborníků v oboru a veřejnosti. Po roční práci byl předložen strategický plán rozvoje města zastupitelstvu města ke schválení a byl schválen v roce 2008. Tento dokument obsahoval priority rozvoje města, které byly seřazeny podle důležitosti. V návaznosti na schválený strategický plán rozvoje města se začaly připravovat projekty a koncepce územního plánu.
Vzniknul projekt multifunkčního sportovního centra na Ostende s plaveckým bazénem, kde se mělo využívat odpadní teplo ze zimního stadiónu. V rámci sportovního centra měla být nová kuželna, velká sportovní hala. Dále byl připraven projekt Park and ride, který vytvářel za nádražím velký prostor pro pakování osobních aut a autobusů. Byl určen pro lidi, kteří se dopravují do zaměstnání vlakem, a potřebují zaparkovat v blízkosti nádraží. Byla zpracována celá řada dalších projektů, které však nové vedení města po roce 2010 odmítlo realizovat.
Strategický plán rozvoje města definuje cíle samosprávy a konkrétní rozvojové projekty a umožňuje lépe plánovat a hospodařit s finančními prostředky včetně usnadnění přístupu k čerpání prostředků z EU.

Vedení města se po roce 2010 vydalo svojí cestou bez ohledu na připravené akce, a tak vzniknul nový zimní stadión bez zázemí pro hokejisty, odpadní teplo jde do vzduchu bez využití. Vznikla nová kuželna u nadjezdu a připravuje se bourání haly Bios a výstavba haly nové na místě staré. Vše za peníze města bez využití dotačních titulů. V prostoru před nádražím vzniklo parkoviště s nedostatečnou kapacitou, což řešil projekt Park and ride.

Uvádím tyto věci proto, že město by se mělo rozvíjet podle dlouhodobé koncepce, která je určena strategickým plánem města a územním plánem zpracovaným dle priorit strategického plánu. Směřování města nemůže určovat malá skupina radních bez široké podpory zastupitelstva a veřejnosti, ale musí být určeno dlouhodobým plánem rozvoje města. Opět mohu uvést příklad rozvoje Hradce Králové, kde se město již po dlouhá desetiletí úspěšně rozvíjí v návaznosti na prapůvodní územní plán slavného architekta Gočára.
K této osvědčené koncepci se vrátíme, pokud nám dáte ve volbách svoje hlasy.

Ing. Jindřich Vondra